Maciej Stryjecki
prezes zarządu
Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej
Menadżer, doradca w zakresie środowiskowych, prawnych, ekonomicznych i społecznych uwarunkowań realizacji inwestycji w energetyce, ekspert w zakresie komunikacji społecznej i zarządzania konfliktami społecznymi. Posiada blisko 20 lat doświadczenia w ocenach oddziaływania na środowisko oraz 25 lat we współpracy z krajowymi oraz lokalnymi urzędami i instytucjami. Od 2008 jeden z liderów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, w tym menadżer odpowiedzialny za rozwój pierwszych projektów morskich farm wiatrowych.
2017-2019 – kierownik zespołu prowadzącego proces uzyskiwania pozwoleń i zezwoleń lokalizacyjnych i środowiskowych oraz komunikację społeczną dla polskiej części gazociągu podmorskiego Polska-Dania „Baltic Pipe”
2015-2016 – Dyrektor Biura Lokalizacji, Infrastruktury i Ochrony Środowiska w PGE EJ1, odpowiadający za weryfikację i wybór lokalizacji dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, przygotowanie programu badań lokalizacyjnych i środowiskowych oraz przeprowadzenie procedury scopingu
od 2008 – Własna działalność biznesowa w obszarze ochrony środowiska i energetyki, współtwórca i prezes Grupy Doradczej SMDI i Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej.
2005-2008 – Współtwórca, Dyrektor Generalny i członek zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO)
2001-2005 – Doradca czterech kolejnych ministrów środowiska, szef gabinetu ministra środowiska, pełnomocnik zarządu NFOŚiGW ds. ochrony środowiska na terenach wiejskich
2000-2001 – Współpracownik Proeko Sp. z o.o., wykonawca opracowań środowiskowych
Autor i współautor licznych publikacji, opracowań, wytycznych z zakresu ocen oddziaływania na środowisko inwestycji energetycznych, opracowań na temat społecznych i ekonomicznych oddziaływań morskich i lądowych farm wiatrowych oraz licznych analiz rynku energetyki w Polsce, programów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Bierze udział w sesjach:
-
Morska energetyka wiatrowa
ZOBACZ WIĘCEJMorska energetyka wiatrowa
Potencjał energetyki wiatrowej na Bałtyku. Wiatrowa generacja morska w planach rządowych i PEP2040. Konieczne regulacje – czas się liczy. Plany inwestorów i zaawansowanie realizacji. Deficyt kompetencji? Światowe doświadczenia w pozyskiwaniu energii z wiatru na morzu. Skala nakładów i sposoby finansowania budowy farm oraz inwestycji w sieci przesyłowe. Polski offshore. Przemysł dla energetyki wiatrowej na morzu i jego potencjał.