Kongres Nowego Przemysłu 2019

Prelegenci

A B C D F G H J K L Ł M N O P R S Ś T W Z Ż
Maciej Bluj

Maciej Bluj

wiceprezydent Wrocławia w latach 2007-2018

Wiceprezydent Wrocławia od roku 2007, odpowiedzialny za inwestycje, rozwój gospodarczy i pozyskiwanie finansowania zewnętrznego.

Przygotował i utworzył nowoczesny podmiot odpowiedzialny za przygotowanie i prowadzenie inwestycji, co znacznie poprawiło zdolności organizacyjne Miasta w tym zakresie (w latach 2006–2009 wielkość wykonywanych zadań inwestycyjnych wzrosła trzykrotnie). W ramach przygotowania Wrocławia do mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012, odpowiedzialny za projekty inwestycyjne w infrastrukturze. Wprowadził metodykę zarządzania projektami w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Nadzoruje przygotowanie projektów w ramach PPP.

Zajmuje się tematyką Smart City i Open Data i odpowiada za koordynacje i wdrażanie projektów z tego obszaru. Odpowiada także za tworzenie warunków dla rozwoju startupów poprzez kreacje eko systemu Startup: Wrocław.

W latach 2003–2007, będąc Skarbnikiem Wrocławia, zrestrukturyzował zadłużenie Miasta, obniżając równocześnie wskaźniki zadłużenia. Jako pierwszy w Polsce wprowadził w szerokim zakresie rachunek skonsolidowany Miasta. W ramach starań o powstanie nowych miejsc pracy przygotował i wprowadził program pomocy dla przedsiębiorców inwestujących we Wrocławiu i zatrudniających nowych pracowników.

Od roku 2001 bierze czynny udział w pracach Unii Metropolii Polskich. Członek Komisji UMP ds. Integracji Planów Rozwoju i Inwestycji Miejskich, wielokrotnie opiniujący projekty ustaw dla Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, autor propozycji zmian w ustawach dotyczących samorządu.

Bierze udział w sesjach:

  • Smart city – miasto z dobrą energią

    ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCI
     

    Smart city – miasto z dobrą energią

    Polskie metropolie jako organizmy smart – możliwości, priorytety, inwestycje. Standardowe i izolowane rozwiązania w polskich miastach – potrzebna strategia? Technologie wdrażane w partnerstwie z firmami. Wsparcie dla inteligentnego miasta – finansowanie projektów, zaangażowanie mieszkańców. Rozwiązania inteligentne wspierające efektywność energetyczną, zrównoważony transport publiczny, walkę ze smogiem. Wykorzystanie OZE w obiektach użyteczności publicznej, w przestrzeniach i infrastrukturze miejskiej. Usługi ESCO, termomodernizacja.

    Smart city – miasto z dobrą energią

POWRÓT